54.226.180.223
News Tips
  
06

 

BATAVIA CITY COUNCIL AT-LARGE     

TOTAL VOTES
 Top Three vote getters are elected
Brooks Hawley (i)  R   
Rose Mary Christian  FTP  
Thomas Clark  D  
John Deleo   R  
John Demske   D  
Eugene Jankowski   R  
Diana Kastenbaum   D  
James Rosenbeck  LP  
Lisa Whitehead   LP  

GENESEE COUNTY DISTRICT ATTORNEY      

TOTAL VOTES
Larence Freidman   R,C (i)  

GENESEE COUNTY CLERK      

TOTAL VOTES
Don Read  R  (i)  

GENESEE COUNTY LEGISLATURE                                     

TOTAL VOTES
District 1 - Oakfield & Alabama
Raymond Cianfrini    R (i)  
District 2 - Byron, Bergen & Elba
Robert J. Bausch  R (i)  
District 3 -  Darien & Pembroke
Annie Lawrence  R (i)  
District 4  - Towns of Batavia & Stafford
Andrew J. Young  R  
District 5 - LeRoy
Rochelle M. Stein  R (i)  
Earl W. Funderburk  D  
District 6 - Pavilion, Bethany & Alexander
Esther G. Ledley  TPCP (i)  
Gregg H. Torrey  R,C,I  
District 7 - City of Batavia Wards 1 & 6
Frank C. Ferrando Jr.,  R (i)  
District 8 - City of Batavia Wards 2 & 3
Marianne Clattenburg  R (i)  
William G. Fava  D, WF, BB  
Robert W. Brown  LP  
District 9 - City of Batavia Wards 4 & 5
Edward Dejanerio  D, I, WF, BB (i)  
F. Robert Bialkowski  R  

Town of Alabama                                          

TOTAL VOTES
Town Justice
Patricia A. Buczek   R  
Alabama Town Council - top Two elected
Janet .I Sage   D,C  
William J. Cleveland   R  

Town of Alexander                                     

TOTAL VOTES
Alexander Town Council - Top two elected
David L. Miller   R  
Eric T. Wagner  

Town of Batavia                               

TOTAL VOTES
Supervisor
Gregory H. Post   D,R,C  
Town C lerk
Teresa M. Morasco   R,C  
Batavia Town Council  - top two  elected
Daniel G. Underhill   R,C  
Patti A. Michalak   R,C  
Superintendent of Highways
Thomas W. Lichtenthal   D,R,C  

Town of Bergen 

TOTAL VOTES
Supervisor 
Donald S. Cunningham  R  
Town Justice
Donald R. Kunego  R  
Bergen Town Council - top two elected
Joseph A. Nenni  R  
Brian T. Stone  R  

Town of Bethany

TOTAL VOTES
Town Justice
Thomas R. McBride  R  
Town Council - top two elected
Daniel E. Adams  R  
Susan Z. Neer  R (i)  

Town of Byron  

TOTAL VOTES
Supervisor 
 Peter N. Yasses  R,C  
Town Council - top two elected
Donald L. Liles  D,I  
Jeffrey J. Thompson  R  
Suzanne J. Fuller  R,C  
Town Clerk 
Debra M. Buck-Leaton  D,R,C,W  
Highway Superintendent
Gerald Heins  D,R   
Eric J. Toal  , I  

Town of Darien    

TOTAL VOTES
Town Clerk
Alice E. Calmes  D,C  
Town Council - top two elected
Stephen J. Ferry  D,C  
Michael R. Fix  R  
Town Council (unexpired term)
Barbara A. Krazmien  D,C  

Town of Elba   

TOTAL VOTES
Supervisor
Andrew J. Wonnuth  R,C  
Council - top two elected
Chantal H. Zambito  R  
Daniel L. Coughlin Jr.  R  

Town of LeRoy  

TOTAL VOTES
Town Justice  
Scott M. McCumiskey  R,C, RG  
Michael T. Welsh  I  
Councilman - top two elected
David R. Paddock  R,C,RG  
Thomas V. Stella  C,I  

Town of Oakfield      

TOTAL VOTES
Supervisor  
Carol L. Glor  R  
Town Justice
Thomas A. Graham  R  
Council - top two elected
Michael T. Cianfrini  R  
Matthew E. Martin  R  
 

Town of Pavilion 

TOTAL VOTES
Town Justice 
John B. Welsh  R  
Council - top two elected  
Ronald O. Zarbo  R  
Linda M. Thompson  R  

Townof Pembroke 

TOTAL VOTES
Town Justice  
Edwin Mileham Jr.  R,C, FSP  
Council - top two elected
Craig E. Blake  D  
Edward G. Arnold Jr.  R  
John R. Worth  R  

Town of Stafford     

TOTAL VOTES
Town Clerk 
Walter Kershenski  R,C  
Council - top two elected
Ronald T. Panek  R (i)  
Robert W. Mattice  R,C,I  
June Wallace  D  
Superintendent of Highways
 Steven B. Boldt  D,R,C,I  

Actions: E-mail | Comments (0) RSS comment feed | Bookmark and Share

Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Enter the code shown above:

  |  Login